Advertisement

Із Шашкевичем до Києва

То була хвиля загального піднесення і одухотворення: до Ювілею Маркіяна Шашкевича ми готувалися давно, розуміючи, що не тільки світлий порив та високі ідеали кермуватимуть нашими думками і діями, а це вимагатиме вміння, таланту і прикладання рук. І ми були готові до праці.

Тут, на Львівщині та в прилеглих областях, прямі нащадки Маркіяна Шашкевича усвідомлювали, що вшанування 200-річчя від дня народження Будителя Галицької України – це не лише урочисті зібрання, академії, концерти, театралізовані дійства і т.ін., а й неослабна праця, насамперед впорядкування місць, пов’язаних із життям і діяльністю о.Маркіяна, відкриття (села Нестаничі, Новосілки) та обновлення музеїв (Музей «Русалки Дністрової» у Львові, Музей-садиба Маркіяна Шашкевича в Підлиссі), а також здійснення науково-просвітніх заходів. Останнє охоплювало випуск наукових та популярних видань, проведення конференцій, читань, круглих столів тощо.


І дійсно, було ґрунтовно відреставровано музеї у Львові та Підлиссі (фінансова підтримка - Петро Писарчук, Тарас Батенко; ініціатива - Галина Корнєєва, Марія Особа); відкрито нові музеї у селах Нестаничах Радехівського району і Новосілках Буського району (ініціатор Петро Сікорський, художники Орест Скоп, Євген Безніско); у Новосілках також відновлено пам’ятник Маркіянові Шашкевичу авторства Феодосії Бриж. Шашкевичівська комісія при академічному Інституті українознавства ім.І.Крип’якевича провела більше десятка наукових читань, круглих столів, презентацій. Разом із Національним університетом ім.Івана Франка спільно уряджено міжнародну наукову конференцію «Маркіян Шашкевич і українське національне відродження». Побачили світ книжки відомих авторів: Романа Лубківського, Феодосія Стеблія, Василя Гориня, Романа Кирчіва, Ірини Фаріон, Михайла Шалати, а також кілька збірників праць, упорядкованих професором Петром Сікорським; він виступив ініціатором і організатором спорудження Шашкевичевого музею у Нестаничах на Радехівщині.

Шашкевичівські читання було проведено у багатьох куточках краю: Бродах, Вузловому, Золочеві, Дрогобичі, Підлиссі, Миколаєві, Винниках; у Львові – в Українській академії друкарства, Обласній універсальній бібліотеці, ЗОШ № 34 ім.М.Шашкевича. Наукові читання пройшли і в Бережанах, Рожнятові, Острозі, Хмельницькому; нарешті урочисті академії відбулися у Львівському національному академічному театрі опери і балету ім.Соломії Крушельницької, в Будинку органної та камерної музики.
Так, 2011 рік тут, у Галицькому краї, став роком Маркіяна Шашкевича – речника літературного і культурного відродження, провісника пробудження Галичини. Урочистості тривали продовж усього року в багатьох містах, ВНЗ, коледжах, школах.
Наостанку Верховна Рада України все ж таки прийняла ухвалу про вшанування в 2012 році «Руської Трійці» та 175-ліття виходу альманаху «Русалка Дністрова». Тепер було вирішено провести Шашкевичівський вечір у столичному Києві, і, вважалося, найкраще це варто здійснити у Міському будинку вчителя (історичному приміщенні Центральної Ради, де 1918 р. узгоджувався історичний Акт про злуку українських земель).

… Київ зустрів нас лютневою негодою: дощило, вітер, калюжі, які ще не встигли розмити ожеледицю – словом, яка погода, така й вигода. Та упадати у зневіру ніхто не збирався, бо таку ж негоду ми полишали і у Львові. При всіх перепонах ми наближалися до здійснення своєї мети.

Інститут українознавства (в.о. директора професор Микола Литвин), «вийшов» на директора Київського міського будинку вчителя (Лариса Мельник), та виявилося, що не так просто потрапити у графік, бо в цьому центрі просвіти все наперед розписано. Нам запропонували дві дати в наступному місяці - ми обрали 23 лютого. Треба було узгодити деталі поїздки «на місцевому рівні», з обласними інстанціями домовитися про транспорт, що й було розв’язано (Олег Панькевич, Михайло Костюк).

Програма складалася з двох частин: наукової та художньої. Першу частину скомпонували шашкевичезнавці, друга була за Львівською комерційною академією, яка славиться хоровою капелою «Мрія», лауреатом міжнародних та національних конкурсів (президент Степан Гелей, диригент Руслан Ляшенко). Подбали про солістів, читців (Теодор Кукуруза, Назар Тацишин, Святослав Максимчук). До організаційних моментів старалися залучити Інститут літератури ім.Т.Г.Шевченка (директор академік Микола Жулинський виголосить вступне слово), інші гуманітарні академічні установи Києва, Національну спілку письменників України, Літературний музей, пресу, радіо.

Нас запевняли, що «авдиторія буде забезпечена», що «у нас є своя публіка»… Сподівалися на допомогу тих, кому писали листи, телефонували, покладали надію навіть на т.зв. Львівське братство у Києві, що всі проймуться ідеєю гідного вшанування Ювілею. Бо підготувалися належно: виступи науковців (Богдан Якимович, Василь Горинь, Михайло Шалата, Богдан Тихолоз, Петро Шкраб’юк), широка мистецька програма, яка включала хорові твори, солоспіви, художнє читання.
Наш львівський десант складався із 60 учасників, а зала налічувала не набагато більше людей; у додатку поверхом вище в тому ж приміщенні одночасно відбувався вечір, присвячений Олені Телізі, тому авдиторія, як хтось висловився, опинилася перед вибором між національним (Маркіян Шашкевич) і націоналістичним (Олена Теліга). У висновку - кияни на Шашкевича купно не прийшли.
А ми принесли їм слово Шашкевича, ідеї «Руської Трійці», єднання України Наддністрянської та Наддніпрянської, щоб Дніпро не уявлявся комусь «берлінською стіною». Надіялися, що нас сприймуть так, як Галичина у 60-ті роки ХІХ ст. сприйняла і осягала слово Шевченка, ідеали Кирило-Методієвського братства. Зрештою, ми намагалися передати киянам шашкевичівську естафету – вшановуйте Ювілей на столичному рівні у ХХІ столітті!

Того ж вечора ми повертались додому: науковці, щоб зайнятися впорядкуванням до видання матеріалів Шашкевичівських читань 2011 року, хористи – аби готуватися до Шевченківських святкувань у Львові, а заслужений журналіст і мистецтвознавець В.Глинчак – щоби монтувати стрічку для майбутньої передачі на Львівському телебаченні.

Василь Горинь,
Співголова Шашкевичівської комісії
м.Львів

Немає коментарів